agate polished gemstone quartz white isolated 162695 647 1 - بدلیجات عمده - خرید عمده بدلیجات

سنگ عقیق

سنگ عقیق قرن‌ها مورد توجه مردمان در سرار جهان بوده است. این سنگ با توجه به زیبایی چشم نوازی که دارد به عنوان گوهری خاص و با ارزش در زیورآلات نقش ایفا می‌کند. از آنجایی که این سنگ اهمیت به سزایی را در صنعت زیورآلات و جواهرات دارد، ما در گروه زیورالات و بدلیجات شهرما بر آن شدیم تا در این مقاله به معرفی این سنگ بپردازیم.

با ما همراه باشید.

مشخصات فیزیکی سنگ عقیق

عقیق از ترکیب شیمیایی سیلیم دی اکسید (Si) تشکیل شده است. این سنگ متعلق به خانواده کوارترزهای رشته در گروه کلسدونی می باشد. طبق جدولِ سختی شناسی کانی‌های معدنی، الماس با درجه ۱۰ بالاترین سختی را دارد و مقاوم‌ترین کانی در زمین شناخته می‌شود و عقیق با درجه ۷ سختی مناسبی دارد و همین درجه سختی از عوامل قیمت گذاری ها به شمار می‌رود. این سنگ جزو متنوع ترین سنگ‌های زینتی به شمار می رود و ایرانیان در انواع این سنگ، بیشتر با رنگ قهوه ‌ای مایل به قرمز و یا نهایتا با عقیق مشکی آشنا هستند. اما این سنگ در رنگ های متنوع و زیبایی نظیر آبی ، سبز، سلیمانی(باباغوری) و حتی زرد که بیشتر به شرف الشمس شناخته می‌شود، می‌شناسیم.

سنگ عقیق

معادن سنگ عقیق

این سنگ گوهری، در روی کره زمین به وفور پیدا می‌شود و کشور ایران جز بهترین استخراج کننده این سنگ در جهان به حساب می‌آید. شهرستان نمین اردبیل قطب استخراج این سنگ در ایران می باشد. اما انواع این سنگ را حتی می‌توان در سواحل دریای خزر و یا خلیج همیشه فارس یافت. این سنگ نیز درکشورهای مختلف جهان مانند برزیل، هند، چین، مصر، ماداگاسکار، اسکاتلند، آمریکا، آلمان و مکزیک وجود دارد که در این کشورها در دست استخراج می باشد.

مقایسه عقیق اصل با تقلبی

برای یافتن سنگ عقیق اصل می‌توان به نکات زیر در هنکام خرید توجه کرد:

 1. عقیق اصل دارای رگه های نقطه‌ای و یا سوزنی است که در عقیق‌های مصنوعی رگه‌ها به صورت طبیعی نیستند که از زیبایی سنگ اصل برخوردار نمی‌باشد.
 2. عقیق اصل در مقایسه با عقیق مصنوعی همیشه سنگین‌تر می‌باشد.
 3. در گونه های عقیق اصل با توجه درجه سختی نسبتا بالای آن، در مقابل ضربه و حتی خط و خش مقاومت بالایی در مقایسه با عقیق مصنوعی دارد. عقیق اصل می‌تواند شیشه را خش بیاندازد درحالی که عقیق مصنوعی خود سنگ دچار خراشیدگی می‌شود.
 4. عقیق اصل در تابستان خنک و در زمستان گرم می‌باشد، اما در عقیق مصنوعی شاهد این قابلیت نیستیم.
سنگ عقیق

انواع سنگ های عقیق

سنگ های عقیق جزو متنوع ترین سنگ ها در انواع و اقسام رنگ می باشند که در اینجا به چند مورد از انواع این سنگ اشاره می نماییم.

 • عقیق سرخ
 • عقیق سلیمانی
 • عقیق زرد
 • عقیق مشکی
عقیق

خواص عقیق در روایات

عقیق از دیر باز با توجه به روایات نقل شده از اهل‌بیت (ع) از اقبال خوبی برخوردار بوده است که در ادامه به برخی از مزایای این سنگ اشاره می‌کنیم

 • فقرزدایی
  حضرت صادق (ع) در مورد خواص این سنگ فرموده‌اند:«که دستی که در آن، این گوهر باشد، بسیار عجیب است که از درهم و دینار (پول) خالی باشد.»
 • وسعت رزق و روزی

حضرت باقر (ع) می‌فرمایند:« هر کس که یکی از انواع آن را در دست کند و شیعه‌ی اهل بیت نیز باشد، به جز خیر و خوبی و وسعت در رزق نمی‌بیند و بی نیاز از مردم خواهد شد.»

 • افزایش ثواب

امیرمؤمنان علی (ع) در مورد خاصیت سنگ عقیق فرموده‌اند:« که دو رکعت نماز با این انگشتر، برابر با هزار رکعت نماز است که بدون این انگشتر خوانده می‌شود.»

 • عاقبت به خیری

پیامبر اکرم (ص) فرمودند :« کسی که انگشتر عقیق در دست کند، عاقبت به خیر خواهد شد.»

 • غم زدایی

رسول خدا (ص) فرموده اند «که تا زمانی که انگشتر با این نگین در دست داشته باشید، حزن و اندوه بر شما وارد نخواهد شد و این جزئی از خواص سنگ عقیق است.»

 • دوری از عذاب به شرط حبّ علی (ع)

امام کاظم (ع) فرموده‌اند« خداوند به خودش قسم یاد کرده است که هرگز دستی را که این انگشتر را پوشیده، عذاب نمی‌کند، به این شرط که ولایت علی (ع) را داشته باشد.»

سنگ عقیق

شارژ عقیق

از مزیت‌های سنگ عقیق آن است که به اندازه سنگ فیروزه حساس به مواد شوینده و ادکلن نیست. با این حال بهتر است در حفظ و نگهداری آن دقت نماییم. برای شارژ و تقویت خواص این سنگ کافی است به مدت دو ساعت در آب زلال قرار داده و سپس سه دقیقه زیر تابش مستقیم خورشید گذاشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...